Jednym z największych problemów, z którym się spotykam, pilnując dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, są produkty typu wędliny. Te z paczki są strasznie powtarzalne w smaku i coraz droższe, a te z “lady tradycyjnej” najczęściej bez jakiejkolwiek informacji o wartościach odżywczych. Dodatkowo mieszkanie nie pozwala za bardzo na domowe wędliniarstwo i do niedawna byłem skazany na paczki z welinami, żeby móc kontrolować to co spożywam.
Szynkowar
Olśnienie nastąpiło, kiedy okazało się, że można prostym sposobem, za nieduże pieniądze przygotować parzoną wędlinę o takim składzie i smaku, jakim chce ja. Poszukałem i zdobyłem na testy Szynkowar Browin S/S 1,5kg. Produkt ten to nic innego jak garnek o cylindrycznym kształcie, który dzięki mocnej sprężynie i pokrywce dociska nam w miarę szczelnie wsad mięsny do dna, dzięki czemu tworzy dość zbitą formę. Ta forma idealnie nadaje się do kanapek, a do tego w swoim składzie ma 100% zawartości mięsa, co dodatkowo powoduje, że dość łatwo obliczyć wartości odżywcze gotowego wyrobu.
Okazało się również, że model ten jest stanowczo za duży na moje potrzeby i obecnie kupiłem dwa 0,8 kg. Ta ilość spokojnie pozwala nacieszyć się smakiem danego wyrobu, a jednocześnie jest go na tyle mało, że nie znudzę się smakiem. Przy dwóch osobach to nadal około 0,5 kg gotowego wyrobu. Dodatkowo posiadając dwa mniejsze, mogę jednocześnie zrobić dwa różne wsady, co powoduje, że regularnie mam urozmaiconą lodówkę.
Szynkowar jest banalny w użyciu a gotowy wyrób bogaty w składniki odżywcze, bez dodanych tłuszczy. Zapeklowane przynajmniej kilka godzin, na sucho lub mokro wybrane mięso, wprowadzamy w dedykowany worek lub bezpośrednio w szynkowar. Ilość wsadu musi być na tyle duża, aby pokrywa dociskowa, rzeczywiście go dociskała. Tak przygotowane urządzenie zanurzasz w wodzie w garnku np. wyłożonym ręcznikiem. Proces jest zbliżony do pasteryzacji. Ogrzewamy wodę, tak długo, aby mięso w szynkowarze uzyskało odpowiednią temperaturę. Powolne schłodzenie szynkowaru przez kilkanaście godzin, spowoduje, że wsad nam stężeje i połączy się, tworząc gotowaną wędlinę. Smaczną, prosta, a jeśli to sam kurczak wysokobiałkową i bez wody lub dodanego tłuszczu.
Jak zrobić karkówkę z szynkowaru, czyli domowy wyrób niskokalorycznych wędlin.
Opis
Jedną z pierwszych prób była karkówka po prowansalsku. Mięso banalne w obsłudze i smaczne zarówno z miksem przypraw, jak również konkretną jedną.
Składniki
Sposób przygotowania
-
Peklowanie mięsa
Bardzo ważne jest, aby dobrze umyte, oczyszczone z luźnych fragmentów i nadmiaru przerostów tłuszczowych mięso dobrze natrzeć przyprawami. Proces ten można przeprowadzić na sucho lub na mokro, oba powodują trochę inne zachowanie mięsa. Istotne jest, aby masowanie mięsa trwało przynajmniej kilka minut. Tak przygotowany mięso zawiń szczelnie w folie lub worek i odstwa do lodówki na kilka godzin. Najlepiej na całą noc.
-
Przygotowanie szynkowaru
Umieść mięso w szynkowarze. Jeśli to spory kawałek to zwiń je w rulon. Następnie zamknij pokrywę, tak aby dociskała sprężynę i element dociskający mięso. Tak przygotowany szynkowar wprowadź do garnka z wodą, wyłożonego ręcznikiem. Woda musi zakrywać 9/10 części urządzenia.
Podstawowa zasada brzmi, że mięso potrzebuje nie mniej niż 72°C w środku, żeby było bezpieczne, a parzenie musi się odbyć w wodzie 80-90°C. Uzyskujemy to poprzez umieszczenie dwóch termometrów, jeden w otworze urządzenia np. w pokrywie lub ściance. Drugi oparty na klipsie lub wprowadzając termometr co jakiś czas do wody mierząc jej temperautre ręcznie.
Sam korzystam z termometru do herbaty na klipsie do garnka oraz termometru elektronicznego ze szpilką pomiarową z IKEI.
Pamiętaj! Szynkowar ze stali pozwala na umieszczenie wsadu bezpośrednio, jednak wyroby aluminiowe wymagają woreczków! -
Parzenie w szynkowarze
Parzenia nie wolno przeprowadzać tylko na czas. Są ustalone dość szczegółowe temperatury, kiedy można uznać mięso za gotowe. Dodatkowo prawie każdy szynkowar posiada podobną tabelę w instrukcji obsługi. Pamiętaj, że jeśli woda się wygotuje to tam, gdzie nie dotrze, wsad będzie się parzył nierównomiernie.
Ustaw niski ogień i pozwól wodzie nagrzewać się do wymaganej temperatury. Zimny szynkowar oraz ręcznik skutecznie ograniczy ryzyko zagotowania wody, ale to nadal możliwe. Przy widocznej parze skontroluj czy woda otaczająca temperaturę przekroczyła 80°C. Jeśli nie, zwiększ płomień. Jeśli tak, zostaw szynkowar na około 1,5-2 godzin. Tyle mniej więcej zajmie ogrzanie wsadu do wymaganej temperatury.
-
Studzenie wasdu
Po uzyskaniu przez mięso wymaganej temperatury. Zostaw je w wodzie jeszcze około 15 minut. Po tej czynności, może wylać wodę, a szynkowar schłodzić ponownie wlewając do garnka zimnej wody.
Kiedy zamknięty szynkowar uzyska mniejszą temperaturę, zamknięty wsadź do lodówki na przynajmnije 12 godzin do pełnego stężenia wsadu.
-
Wyciąganie gotowej wędliny
Szynkowar wyjmij z lodówki. Nad zlewem otwórz go, a nastęnie wylej nadmiar tłuszczy/galaretki wody lub odlej jeśli chcesz ją wykorzystać. Ostrożnie oblewając szynkowar gorąca wodą z kranu ciągnij za element dociskający. Będzie czuł charakterystyczny moment kiedy wędlina odejdzie od ścianek.
Gotową wędlinę wyjmij i odłóż na talerz. Jest gotowa do spożycia. Jednak najlepsza jest następnego dnia w lodówkach typu no frost lekko obeschnie i będzie bardziej zbita i łatwiejsza do krojenia.
Tak przygotowana wędlinę spokojnie można przechowywać w lodówce przez około 5 dni.
Wielkość porcji: 100g Porcje: 1
Porcje: 1 Podwanie Kalorie: 257 kcal Kalorie z tłuszczu: 18 kcal Węglowodanów Całkowicie: 0.01 g Białko: 24 g