Penne, kształt ten znany na całym świecie, choć w Polsce równie popularny, często nie dostaje należnej uwagi, a wręcz jest lekceważony. Wiele marek, restauracji czy nawet bistr, traktuje go jako podstawowy makaronu, powodując, że wielu osobom kojarzy on się bardzo kiepsko. Wynika to najczęściej z tego, że jest niedosolony, rozgotowany oraz kupiony jako najtańszy z możliwych przez to traci większość swoich walorów smakowych.
Mimo prostej wymowy, z dwoma “nn,” częściej usłyszymy “pene,” co luźno przekłada się, w tłumaczeniu, na męskie przyrodzenie. W Polsce nosi miano piór albo rurek, zazwyczaj w karbowanej wersji o średnicy 8 mm.
To kształt narodzony na Sycylii, obecnie rozpoznawalny na całym świecie. Przybiera postać rurki o średnicy od 6 do 10 mm, przecinanej pod kątem 45°, o długości około 3-4 cm. Często z karbami wzdłuż i dookoła, choć istnieje również gładka odmiana. Grubość ciasta wynosi około 1-1,5 mm, sprawiając, że jest elastyczne i doskonale pasuje do sosów z większymi kawałkami czy nawet do sałatek. Do czego makaron penne. Wśród najpopularniejszych wersji dania z tym makaronem, wyróżniają się penne alla arrabbiata, penne alla vodka i penne alla norma. Mniej znane, lecz równie pyszne to penne alla norcina, penne alla norma czy penne boscaiola.
Ten makaron świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pragniesz, by dodatki były duże i mięsiste, a sam makaron, mimo imponującej objętości, nie przytłoczy smakiem pozostałych składników. Pamiętaj, tylko aby wymawiać go poprawnie. 🙂