A A-K Encyklopedia Ogólne

Czym jest włoski sos Agliata?

Jak na kuchnię włoską przystało to pewna forma zimnego sosu majonezowego z dużą ilością czosnku. W smaku nie przypomina jednak ani francuskiego Aioli, ani naszego sosu czosnkowego na bazie majonezu. Głównie za sprawą kwaśnych dodatków i chleba. Większość nacji ma jakiś szacunek do pieczywa, co naturalnie generuje pomysł na wykorzystanie jego czerstwej wersji. Nie inaczej postąpili włosi.

Pochodzenie sosu Agliata

Sos ten swe korzenie ma w starożytnym Rzymie. Tam używany głównie przez pospólstwo, z czasem pokochany przez klasę wyższą. Jak wskazuje jedna z najstarszych książek kucharskich Liber de Coquina sos ten pasuje do wszelkiego rodzaju mięs. Niestety nieznany jest autor czy pomysłodawca. Rozpowszechniony prawdopodobnie przez klasę wyższą poza Włochy.

Skład sosu Agliata

Jak na majonezowy sos przystało, jest to zimny sos bazujący głównie na oliwie z oliwek. W swych założeniach jednak i proporcjach nie przypomina znanego nam gęstego majonezu, a raczej rzadki jogurt lub nawet smoothie.

Głównymi składnikami sa:

  • Oliwa z oliwek
  • ocet winny lub czasem wino
  • bułka tarta lub czerstwy chleb
  • sól i pieprz

W wersji standardowej używamy starego czerstwego chleba, który kruszymy na mniejsze kawałki lub w wersji ekspresowej używamy bułki tartej. Namoczony ucieramy w moździerzu z czosnkiem i przyprawami. Dodając powoli oliwę, tworzymy coś na kształt pesto lub przy energicznie mieszaniu, lub nawet użyciu blendera kremowy sos majonezowy.

Zastosowanie włoskiego sosu agliata

Sos ten jest bardzo wyrazisty. Lekko gorzkawy, czosnkowy, a dzięki dodanemu octu, kwaskowy. Oprócz mięs sprawdzi się również, jako dodatek do ryb, pieczonych warzyw, czy nawet makaronów. Często występuje również w wersji zielonej z dodatkiem kilkunastu łodyg naci pietruszki. W wielu wariacjach kulinarnych stosowany jako dodatek do kanapek burgerów czy nawet dressing do sałatek albo dodatek do jaj w koszulkach.

Kaloryczność

Jest to kolejny sos, który bazując na oliwie, będzie bardzo kalorycznym. Produkt ten nadaje się raczej jako mała porcja dla osób na redukcji lub osób na dietach ketogenicznych. W 100 gramach może zawierać nawet 600 kcal, co jest ogromną wartością dla osób, dbających o linie.

Sos ten to świetny dodatek dla osób, które cenią sobie aksamitną konsystencją przy wyrazistym smaku. Idealnie sprawdzi się do każdej imprezy czy nawet dań głównych, a dodatkowo zużyjesz czerstwy chleb w duchu zero waste.

Etykiety:

Adam Gogolewski

Jestem trzydziestoparolatkiem, który kocha gotowanie, szczególnie kuchnię włoską. Łączę tę pasję z dbałością o zdrowy tryb życia jako Trener Personalny. Mój blog to kulinarne inspiracje i przepisy, które pozwalają cieszyć się smakiem, nie tracąc formy. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej podróży!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *